Ankara Telsiz Ortodontik Tedavi

  Telsiz ortodontik tedavi Ankara, halk arasında “Invisalign tedavisi” olarak bilinen şeffaf plaklı ortodontik tedavi uygulamasında diş teli ve braketler yerine şeffaf plakların kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Bu sayede diş teli görüntüsünün yarattığı estetik kaygılar ortadan kaldırılmış olur. Hafif-orta ya da ileri dereceli diş çapraşıklıklarının tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar veren invisalign tedavisinde 3D sistemler yardımıyla kişiye özel olarak geliştirilen şeffaf plaklar kullanılmaktadır. Yetişkinlerde ve çocuklarda uygulanabilen invisalign tedavisi sayesinde dişlerde her plakta 0.25 mm’lik bir hareket yaratılarak, şekil bozuklukları düzeltilebilir.

  Yazımızın devamında “telsiz ortodonti tedavisi nedir?”, “telsiz ortodonti nasıl yapılır?” ve “şeffaf plak nasıl kullanılır?” gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Telsiz ortodonti tedavisi hakkında bilgi almak için kliniğimize başvurup Dr. Dt. Berk Köni ile görüşme talep edebilirsiniz.

  Telsiz Ortodonti Tedavisi Nedir?

  Telsiz ortodonti tedavisi, halk arasında “Invisalign tedavisi”, şeffaf plaklarla gerçekleştirilen bir ortodontik tedavi uygulamasıdır. Kişiye özel tasarlanan, tamamen şeffaf yapıdaki plaklar sayesinde diş teli tedavisi sürecinde ortaya çıkabilen estetik görünüm sorunları bu tedavi şekliyle bütünüyle ortadan kaldırılmış olur. Dişlerin üzerine yapıştırılan braketler ve diş tellerinin yarattığı estetik kaygı duygusuyla hareket eden kişiler, genellikle ortodontik tedaviye ihtiyaçları olduğu halde tedaviyi sürekli ertelerler. Invisalign tedavisi sayesinde, ileri teknoloji ortodonti uygulamaları hayatımıza girmiştir ve diş teli görüntüsünün sebep olduğu tüm bu kaygılar giderilmiştir. Tedavide kullanılan şeffaf plaklar dışarıdan bakıldığında neredeyse fark edilemez. Bu sayede kişi, sosyal hayatına özgüvenli bir şekilde ve kendini son derece rahat hissederek devam edebilir.

  Telsiz Ortodonti Nasıl Yapılır?

  Telsiz ortodontik tedavide, dişleri hareket ettirmek için braket ve diş telleri yerine şeffaf plaklar kullanılır.  Bu plaklar, tamamen kişiye özeldir ve kişinin diş yapısına uygun olarak tasarlanır. Her bir plak 3D sistem vasıtasıyla özel olarak üretilir. Hazırlanan plaklar dişleri bütünüyle sarar ve onları ideal konumlarına doğru hareket ettirir. Şeffaf plakların bilgisayar programı ile tasarlanabilmesi amacıyla ilk olarak hastanın 3D diş taraması özel bir cihaz ile bilgisayar programına girilerek plaklar tasarlanır ve üretim aşamasına geçilir.

  Şeffaf Plaklar ile Ortodontik Tedavi

  Telsiz ortodonti tedavisinde kullanılan plaklar gerektiğinde çıkarılıp tekrar takılabilen bir yapıdadır. Yeme-içme faaliyetleri sırasında plakların çıkarılması gerekmektedir. Bu sebeple, telsiz ortodontik tedavi, diğer ortodontik tedavilere kıyasla daha konforlu bir tedavi olarak kabul edilmektedir. Yeme-içme faaliyetlerinden sonra ise hem dişler hem de plaklar temizlenerek tekrar yerine takılmalıdır.

  Şeffaf Plak Nasıl Kullanılır?

  Şeffaf plakların kullanım süresi 8-10 gündür. Her bir plak 8-10 gün kullanıldıktan sonra atılır ve yeni bir plağa geçilir. Bu yüzden kontrole gelen hastalara doktorun uygun gördüğü miktarda alt-üst set plak verilmektedir. Kontroller 2-3 ayda bir yapılabilir. Plaklar 8-10 günde bir değiştirileceği için plaklardaki renk değişimi, sararma vb. gibi şikayetler kişiyi rahatsız edecek boyutlara ulaşmaz.

  Telsiz Ortodonti Tedavisi Kimlere Uygulanır?

  Diş yapısı uygun olan herkese, yaş veya cinsiyet fark etmeksizin telsiz ortodontik tedavi uygulanabilir. Ancak estetik açıdan kişilere avantaj sağlayan bir tedavi olduğu için genellikle yetişkin hastalar tarafından tercih edilmektedir. Telsiz ortodontik tedavi çoğunlukla hafif veya orta düzeyli diş bozukluklarının tedavisinde uygulanır. Bazı durumlarda derin kapanış veya diğer kapanış problemlerinin giderilmesi amacıyla da bu tedavi yöntemine başvurulabilir. Fakat hastanın çene kemiği veya diş etleriyle ilgili problemler olması durumunda diğer ortodontik tedavi seçenekleri değerlendirilir.

  Telsiz Ortodontik Tedavi Kaç Yaşında Başlar?

  Şeffaf plak alanında yaşanan gelişmeler sayesinde artık 8-10 yaşlarında bile şeffaf plaklar uygulanabilmektedir. Şeffaf plak tedavisi çocuklarla sınırlı değildir. Her yaşta sağlıklı dişlere uygulanabilmektedir.

  Şeffaf Plak Günde Kaç Saat Takılmalı?

  Invisalign tedavisi ile başarılı sonuçlar alınabilmesi için, invisalign plakların her gün düzenli olarak takılması gerekmektedir. Şeffaf plakların günde en az 20 saat boyunca kullanılması önerilir. Hastalar uyurken de plakları takmaya devam etmelidir. Plaklar düzenli kullanılmadığı takdirde, tedavi süresinin uzaması söz konusu olabilir.

  Şeffaf Plaklar Nasıl Temizlenir?

  Invisalign plakların temizlenmesi oldukça kolaydır. Plakları her gün düzenli olarak, sabah ve akşam normal sıcaklıkta su ve diş fırçası kullanarak temizlemek yeterlidir. Şeffaf plak temizliği konusunda detaylı bilgi diş hekimi tarafından verilecektir. Plaklar sıcak su ile temizlenmemelidir.

  Şeffaf Plak Tedavisi Konuşmayı Etkiler mi?

  Invisalign plaklar çoğunlukla ciddi bir konuşma problemine yol açmazlar. Tedavinin başlangıcında, plaklara alışma sürecinde ise çeşitli konuşma problemleri yaşanması normaldir. Bu durum birkaç gün içinde normale dönecektir. Sonrasında ise kişinin günlük hayatını etkileyecek derecede büyük bir konuşma problemi yaşanmaz. Şeffaf plakların dışarıdan fark edilmesi neredeyse imkansızdır. Fakat yine de tedavinin sunduğu avantajlardan biri, kişiye önemli konuşma veya toplantılardan önce şeffaf plakları çıkarabilme özgürlüğü tanımasıdır.

  Telsiz Ortodonti Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

  Telsiz ortodonti tedavisi yani şeffaf plak tedavisi çeşitli ortodontik rahatsızlıkların tedavisinde uygulanabilmektedir. Bu rahatsızlıklar arasında diş çapraşıklıkları, aralıklı dişler, yanlış kapanış nedeniyle çene genişletilmesi gibi ortodontik kusurlar bulunmaktadır.

  Ankara Telsiz Ortodontik Tedavi Fiyatları 2023

  Telsiz ortodontik tedavi, teknolojinin bize sunduğu, günümüzün modern ortodonti uygulamalarından biridir. Hastaların dış görünüşünü etkilemeden, dişlerindeki şekil bozukluklarının tedavi edilmesini sağlar. Özellikle dişlerinde hafif-orta dereceli çapraşıklık şikayeti olan ve görüntüsü yüzünden diş teli tedavisine sıcak bakmayan hastaların sıklıkla tercih ettiği bir tedavidir. Telsiz ortodontik tedavi fiyatları, diğer ortodontik tedavilere göre biraz daha maliyetli olabilmektedir. Fakat her tedavinin kişiye özel olduğu unutulmamalıdır. Telsiz ortodontik tedavi fiyatları kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Ankara telsiz ortodontik tedavi fiyatları 2023 hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir ve Dr. Dt Berk Köni ile iletişime geçebilirsiniz.


  Şimdi Ara
  Yol Tarifi