Ankara Şeffaf Plak Tedavisi

  Şeffaf plak tedavisi Ankara, “Invisalign tedavisi” veya “telsiz ortodontik tedavi” isimleriyle de bilinen, tedavide diş teli ve braketler yerine şeffaf plakların kullanıldığı bir ortodontik tedavi uygulamasıdır. Klasik diş teli tedavisinde, dişler üzerinde yer alan diş tellerinin yarattığı görünüm kusurları bu tedavi şeklinde mevcut değildir. Tedavide kullanılan şeffaf plakların dışarıdan bakılınca belli olmaması nedeniyle özellikle yetişkin bireyler tarafından tercih edilen bir tedavi türüdür. Şeffaf plaklar dişleri tamamen saran bir yapıdadır ve sabit olarak dişler üzerinde kalmaz. Yeme-içme sırasında, kısa aralıklarla plakların çıkarılıp tekrar yerine takılması mümkündür.

  Yazımızın devamında “şeffaf plak tedavisi nedir?”, “şeffaf plak tedavisi kimlere yapılır?” ve “şeffaf plak nasıl kullanılır?” gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Ortodontik tedavi alanında birçok avantaj sunan şeffaf plak tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Dr. Dt. Berk Köni’den randevu alabilirsiniz.

  Şeffaf Plak Tedavisi Nedir?

  Şeffaf plak tedavisi, tedavide kullanılan şeffaf plaklar sayesinde diş çapraşıklığı ve çene kapanış sorunlarının giderildiği bir ortodontik tedavi uygulamasıdır. Klasik ortodonti tedavisinde kullanılan diş tellerinin görünümü, özellikle ergenlik çağındaki bireylerde ve yetişkin kişilerde çeşitli estetik kaygılara sebebiyet verebilmektedir. Şeffaf plak tedavisi sayesinde tüm bu estetik kaygılar ortadan kaldırılmakta ve tedavi süreci çok daha konforlu bir şekilde tamamlanmaktadır. Kişinin ağız ölçüsüne göre özel olarak tasarlanan şeffaf plaklar sayesinde dişler her plakta 0,25 mm hareket ettirilerek istenen konumlarına çekilir.

  Şeffaf Plak Tedavisi Kimlere Yapılır?

  Invisalign tedavisi hem çocuklarda hem de yetişkinlerde her yaşta uygulanabilir. Çocuklarda ortalama 8-10 yaşlarında tedaviye başlanabilir. Telsiz ortodontik tedavi sayesinde hafif-orta ve ileri dereceli diş çapraşıklıkları oldukça başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Fakat çene yapısıyla ve diş etleriyle ilgili problemler yaşayan kişilerde detaylı bir değerlendirme yapılması gerekmektedir. Bu hasta gruplarında diğer ortodontik tedavi yöntemlerinin tercih edilmesi söz konusu olabilir.

  Şeffaf Plak Nasıl Kullanılır?

  Invisalign plakları, kısa süreli aralıklarla düzenli olarak değiştirilen plaklardır. Dolayısıyla tedavinin başından sonuna kadar aynı plak kullanılmaz. Plaklar 8-10 günde bir yenilenmektedir. 8-10 gün boyunca kullanılıp ömrünü tamamlamış plakların atılması gerekir. Doktor muayenelerinde hastaya, alt ve üst çene için ayrı olmak üzere setler halinde plaklar verilir. Doktorunuzun uygun görmesi halinde kontroller 2-3 ayda bir yapılabilir.

  Şeffaf Plak Nasıl Çıkarılır? Şeffaf Plak Varken Yemek Yenir mi?

  Şeffaf plaklar, istenildiğinde çıkarılabilen ve takılabilen yapıdadır. Hastalar yemek yerken plaklarını çıkarırlar. Yemeklerden sonra ise diş ve plak temizliğini yaparak şeffaf plakları geri takmaları gerekmektedir. Sadece su ya da sade maden suyu tüketilirken plağın çıkarılması gerekmez. Fakat çay, kahve gibi sıcak içeceklerin tüketimi söz konusuysa plakların çıkarılması önerilir.

  Şeffaf Diş Plağı Ne Kadar Süre Takılır?

  Şeffaf plaklarla ortodonti tedavisinde başarılı sonuç alınabilmesi için, plakların düzenli kullanılması gerekmektedir. Tıpkı, diş teli tedavisindeki sabit teller gibi şeffaf plaklar da her gün düzenli olarak takılmalıdır. Tedavinin sonuç verebilmesi için şeffaf plakların günde ortalama 20 saat boyunca takılması gerekmektedir. Yeme-içme faaliyetleri sonrasında şeffaf plaklar tekrar takılmalı ve gece boyunca da ağızda durmaya devam etmelidir.

  Şeffaf Plaklar Nasıl Temizlenir?

  Şeffaf plaklar her sabah ve akşam düzenli olarak temizlenmelidir. Plak temizliği, normal sıcaklıkta su ve diş fırçasıyla kolaylıkla yapılabilir. Her bir plağın kullanım süresi 8-10 günle sınırlı olduğu için, plaklarda sararma olsa bile bu durum bir sorun teşkil etmez. Ayrıca plaklar eczanelerde satılan plak temizleyici tabletler sayesinde rahatlıkla temizlenebilmektedir. Zaten temiz kullanımda 8-10 günlük süre içerisinde plakların rahatsızlık verecek derecede sararması mümkün değildir.

  Şeffaf Plak Acıtır mı? Şeffaf Plak Görüntüsü

  Plaklar, tedaviye alışma aşamasında dişlerde hafif bir sızı hissedilmesine neden olabilir. Bu durum tüm ortodontik tedavilerde görülen geçici bir durumdur. Dişlerin hareket etmeye başlaması ve ideal konumlarına yerleşme aşamasında yol kat edildikçe ağrı hissi de azalacaktır. Tedaviye alışma döneminde konuşmada da bazı ufak problemler yaşanabilir. Ancak birkaç gün içinde kişinin konuşması eski haline döner ve plaklara alışma süreci tamamlanır. Tedavide kullanılan plaklar tamamen şeffaf yapıda oldukları için plakların dışarıdan fark edilmesi söz konusu değildir.

  Şeffaf Plak Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  İlk muayene sonrasında, kişiye özel olarak tasarlanan ve sipariş edilen şeffaf plaklar doktora ulaştırılır ve yaklaşık olarak 3 hafta içerisinde tedaviye başlanmış olur. Tedavi süresi, dişlerdeki çapraşıklığın derecesine göre farklılık göstermekle beraber ortalama 3-9 ay olarak belirlenir. Şeffaf plakların günde en az 20 saat takılması önerilmektedir. 8-10 günde bir plaklar değiştirilir.

  Şeffaf Plak Tedavisi Hangi Dişlere Uygulanır?

  Şeffaf plak tedavisi, dişlerdeki şekil bozukluklarının giderilmesi amacıyla kullanılan metal ve porselen diş tellerine alternatif olarak geliştirilmiş bir ortodontik tedavi şeklidir. Her türlü diş çapraşıklığının düzeltilmesi amacıyla kullanılan şeffaf plaklar, diş fırçalama ve yemek yeme sırasında çıkarılabilir olmaları nedeniyle diğer tedavilere göre hastaya avantaj sağlamaktadır.

  Ankara Şeffaf Plak Tedavisi Fiyatları 2023

  Şeffaf plak tedavisinde kullanılan şeffaf plakların her biri 3D sistem kullanılarak, kişiye özel olarak tasarlanır ve üretilir. Bu yüzden de tedavinin başarı oranı son derece yüksektir. Plaklar dışarıdan bakıldığında kolayca fark edilemez. Bu durum sayesinde hastaların diş teli tedavisindeki estetik kaygıları giderilmiş olur ve kişiler şeffaf plak tedavisi ile daha estetik bir gülüşe sahip olabilirler. Şeffaf plak tedavisi fiyatları 2023, diş teli ve braketlerin kullanıldığı klasik ortodonti tedavilerine oranla biraz daha yüksek olabilmektedir. Ancak şeffaf plaklar kişiye özel üretildiği için fiyatlar da hasta özelinde farklılık gösterebilmektedir. Ankara şeffaf plak tedavisi fiyatları hakkında daha detaylı bilgi edinmek için kliniğimizi arayabilir, Dr. Dt. Berk Köni’den randevu alabilirsiniz.


  Şimdi Ara
  Yol Tarifi