Ankara Invisalign

  Invisalign Ankara, ortodonti tedavisi sürecinde ortaya çıkabilen estetik kaygıları gidermek amacıyla, şeffaf plaklar ile uygulanan, diş teli ile uygulanan ortodonti tedavisine alternatif olarak uygulanan bir tedavi şeklidir. Invisalign tedavisinde şeffaf plaklar kullanılmaktadır, bu sayede diş teli görüntüsü olmadan tedavi tamamlanır. Şeffaf plaklar düzenli aralıklarla yenilenerek, tedavi süreci boyunca kullanılır. Genellikle, diş teli görünümünden rahatsız olan büyük yaş grubu hastalar tarafından tercih edilse de çocuklarda da kullanılabilir.

  Yazımızın devamında “invisalign nedir?”, “invisalign tedavisi kimlere uygulanır?”, ve “invisalign tedavisi nasıl yapılır?” gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Invisalign tedavisi ile ilgili detaylı bilgi almak için Dr. Dt. Berk Köni ile iletişime geçebilirsiniz.

  Invisalign Nedir?

  Invisalign dünyanın piyasa lideri şeffaf plak üretici firmasının ürettiği bir tedavi aracıdır. Invisalign, bu firma tarafından dişlerdeki şekil bozukluklarını gidermek için üretilen dişleri düzeltici şeffaf plakların piyasa ismidir. Şeffaf plak, günümüzde sıklıkla tercih edilen, modern bir tedavi yöntemidir. Tedavide kullanılan plaklar şeffaf yapılıdır ve dişlerin formuna birebir uyum sağlamaktadır. Bu sayede, diş çapraşıklıklarının tedavi edilmesini sağlarken, diş teli ve braket kullanımına gerek kalmadığı için kişide herhangi bir estetik kaygıya yol açmaz. Invisalign tedavisi, özellikle ortodontik tedaviye ihtiyacı olan fakat estetik kaygılar yüzünden bu tedaviye sıcak bakmayan yetişkin hastalar tarafından tercih edilmektedir.

  Invisalign Tedavisi Kimlere Uygulanır?

  Invisalign tedavisi hem çocuk hem de yetişkin grubu hastalarda uygulanabilmektedir. Üstelik, tedaviye başlayabilmek için tüm süt dişlerinin dökülmüş olması gerekmez. Dolayısıyla, çocuk hastalarda ağızda süt dişleri varken bile ortodontik tedavi kolayca uygulanabilmektedir. Süt dişlerinin döküldüğü ve 2. büyük azı dişlerinin çıktığı dönem beklendiğinde çene ileriliği ve çene geriliği düzeltimi gecikebilir, ortodonti uzmanı tedaviyi diş çekerek ya da 18 yaş beklenerek ortognatik cerrahi ile beraber yapmak zorunda kalabilir. Bu sebeple çocuklar en geç 8-10 yaşlarında ortodonti uzmanına muayene ettirilmelidir.

  Invisalign Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Invisalign tedavisinde ilk olarak kişinin ağız ölçüsü 3 boyutlu tarayıcı ile alınır ve sanal sisteme aktarılır. Sanal ortamdaki görüntüden yola çıkarak, model plak üretilir. Invisalign tedavisinde üretilen her plak, kişiye özeldir. Tedavi sürecinde bu plaklar düzenli aralıklarla değiştirilir ve her ay gerçekleştirilen düzenli doktor kontrolleri ile hastanın dişlerindeki gelişim takip edilir.

  Şeffaf Plaklar ile Ortodontik Tedavi

  Invisalign tedavisi sayesinde aşağıdaki ortodontik problemler giderilebilmektedir:

  • Derin kapanış
  • Açık kapanış
  • Hafif-orta düzeydeki diş çapraşıklıkları
  • Dişlerin arasında boşluk olması

  Invisalign tedavisi günümüzde tüm ortodontik tedavilerde rahatlıkla uygulanabilmektedir.

  Şeffaf Plak Nasıl Kullanılır?

  Şeffaf plakların ortalama kullanım süresi 7-10 gündür. 7-10 gün sonra, takılan şeffaf plakların yenilenmesi gerekmektedir. Tedavi süreci boyunca, şeffaf plaklar 7-10 günde bir değiştirilir. Bu sayede hekim uygun görürse hastaya toplu şekilde plak teslim ederek kontrollerini 2-3 ayda bir yapabilmektedir.

  Invisalign Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Ortodontik tedavi süreleri, kişiye özel olarak belirlenmektedir. Hastaların diş yapılarındaki bozukluğun derecesine göre şeffaf plaklarla gerçekleştirilen tedavi süresi değişiklik gösterebilmektedir. Tedavi sürecinde düzenli doktor kontrolü büyük önem taşımaktadır. Bu kontrollerde dişlerin gelişimi ve tedavinin etkinliği değerlendirilerek, tedavi süresinde değişiklik yapılabilir.

  Şeffaf Plak Gece Takılır mı?

  Tedavide kullanılan şeffaf plaklar gece de kullanılmalıdır. Tedavinin kısa sürede sonuç verebilmesi için plakların günde en az 20 saat takılı kalması gerekmektedir.

  Şeffaf Plakla Yemek Yenir mi?

  Şeffaf plaklar, yemek yerken çıkarılabilir. Yemek sonrasında ise dişler mutlaka temizlenmeli ve şeffaf plaklar tekrar takılmalıdır. Su ve sade maden suyu tüketirken şeffaf plakların çıkarılmasına gerek yoktur. Fakat tüketilen içeceğin çok sıcak olması durumunda plaklar deforme olabileceğinden takılmaması önerilir.

  Şeffaf Plak Tedavisi Konuşmayı Etkiler mi?

  Invisalign plaklar dişlere takıldıktan sonra bu duruma alışmak birkaç gün sürebilir. Nadir de olsa, tedavinin başında hastalar konuşmakta zorlanabilirler. Ancak birkaç gün geçtikten sonra, kişi plaklara tamamen alışır ve konuşma zorluğu ortadan kalkar. Şeffaf plaklar ile konuşmakta aşırı zorluk yaşayan kişiler, önemli konuşma veya toplantılarından önce birkaç saatliğine plakları çıkarabilirler.

  Invisalign Tedavisinde Ağrı Olur mu?

  Tüm ortodontik tedavilerin başında, dişlerin hareketinden kaynaklı hafif bir ağrı veya sızı hissedilmesi normaldir. Fakat bu durum uzun süreli değildir. Dişler harekete alıştığında, duyulan acı da ortadan kalkmaktadır.

  Invisalign Tedavisinin Normal Ortodontik Tedaviden Farkı Nedir?

  Invisalign tedavisi ve diğer ortodontik tedaviler arasında tedavi süresi ve başarısı açısından hiçbir fark bulunmamaktadır. Tedavide diş teli ve braketler yerine şeffaf plaklar kullanıldığı için, invisalign tedavisi diğer ortodontik tedavi seçeneklerine göre daha konforlu ve estetik bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir.

  Invisalign Plakların Avantajı Nedir?

  • Şeffaf plaklar dışarıdan bakılınca belli olmadığı için son derece estetik bir uygulamadır.
  • Yemek yerken çıkarılabilen apereyler sayesinde, kişi kendini daha rahat ve özgür hisseder.
  • Klasik ortodonti tedavilerinde karşılaşılabilen tel batması, braket çıkması gibi problemler ile bu tedavi yönteminde karşılaşılmaz.
  • Herhangi bir diş eti hastalığı durumunda veya ağız içinde çok sayıda dolgu, protez vb. bulunan kişilerde, ağız içi temizliğinin daha kolay sağlandığı invisalign tedavi yöntemi tercih edilmektedir.

  Invisalign Kimlere Uygulanmaz?

  Invisalign firmasının piyasaya sunduğu invisalign First ve invisalign Teen uygulama paketleri sayesinde erken yaştan başlayarak tüm ortodontik müdahalelerde şeffaf plaklar kullanılabilmektedir.

  Ankara Invisalign Tedavisi Fiyatları 2023

  Ortodontik tedavide diş telleri ve braketler yerine şeffaf plakların kullanılması, invisalign tedavisini sıklıkla tercih edilen bir uygulama haline getirmiştir. Invisalign tedavisi, özellikle dişlerinde hafif ve orta dereceli şekil bozuklukları olan hastalar için ideal bir tedavi yöntemidir. Tedavide şeffaf plaklar kullanıldığı için, dışarıdan bakılınca kişinin ortodontik tedavi gördüğü hiçbir şekilde anlaşılmaz. Bu da hastaların kendilerini rahat hissetmelerine, özgüven sahibi olmalarına ve tedavi sürecinin çok daha konforlu geçmesine olanak sağlar. şeffaf plak tedavisi fiyat 2023 Invisalign tedavisi fiyatları, uygulanan ortodontik tedavi çeşidine ve hastanın dişlerindeki bozukluğun derecesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Ankara invisalign fiyatları 2023 hakkında daha detaylı bilgi almak için Dr. Dt. Berk Köni ile iletişime geçebilirsiniz.


  Şimdi Ara
  Yol Tarifi