Ankara Erişkinlerde Ortodontik Tedavi

  Erişkinlerde ortodontik tedavi Ankara, çocuklarda olduğu gibi, yetişkin bireylerde de diş bozukluklarının giderilmesi amacıyla yapılır. Yaygın kanının aksine, yetişkinlerde de her yaşta ortodontik tedaviye başlanabilir. Fakat yetişkin kişilerde, iş yaşamından veya sosyal yaşamdan kaynaklı estetik kaygılarla daha sık karşılaşılmaktadır. Çoğu kişi, diş telleri ile kötü görüneceğinden veya diş tellerinin konuşmasını olumsuz etkileyeceğinden korkarak ortodontik tedaviye şüpheyle yaklaşmaktadır. Günümüzde, teknolojinin sunduğu avantajlarla birlikte bu tür estetik kaygıların minimize edildiği tedavi yöntemleri mümkündür.

  Yazımızın devamında “yetişkinlerde diş teli tedavisi ne kadar sürer?”, “yetişkinlerde hangi ortodontik sorunlar tedavi edilebilir?” ve “yetişkinlerde ortodonti tedavisi çocuklardan farklı mıdır?” gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Erişkinlerde ortodontik tedavi hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir, Dr. Dt. Berk Köni’ye danışabilirsiniz.

  Yetişkin Ortodonti Tedavisi

  Ortodontik tedavi, her yaşta gerçekleştirilebilir. Dolayısıyla, dişlerinde çapraşıklık şikayeti olan veya çenesinde kapanış problemleri yaşayan tüm yetişkinlerde ortodontik tedavi uygulanabilir. Yetişkinlerde ortodonti tedavisi için belirtilmiş kesin bir yaş sınırı yoktur. Süt dişlerinin dökülmesinin tamamlandığı tüm kişilerde ortodontik tedaviye başlanabilir.

  Yetişkinlerde Hangi Ortodontik Sorunlar Tedavi Edilebilir?

  Ortodontik tedavi sayesinde yetişkinlerdeki ortodontik problemler tedavi edilebilir. Ortodonti tedavisinin uygulandığı başlıca rahatsızlıklar şu şekildedir:

  • Alt ve üst dişlerin ileride olması durumu
  • Gömülü dişler
  • Aralıklı dişler
  • Çapraz kapanış sorunları
  • Dişlerde çapraşıklık ve şekil düzensizliği

  Yetişkinlerde Ortodonti Tedavisi Çocuklardan Farklı mıdır?

  Yetişkinlerde ortodontik tedavi, tıpkı çocuklarda uygulanan ortodontik tedavi gibi diş teli, braket ve şeffaf plak adı verilen apereyler yardımıyla yapılır. Fakat tedavi süreci çocuklarda daha kısa sürebilir. Bunun sebebi, çocukluk döneminde esnek yapıda olan kemik ve iskelet sistemine bağlı olarak dişlerin daha kolay hareket etmesidir. Dolayısıyla, tedaviden daha kısa sürede yanıt alınması mümkün olabilir.

  Çocuklardan farklı olarak, yetişkinlerin tedavi sürecinden beklentileri de değişiklik gösterebilmektedir. Çünkü çocuklar genellikle diş teli görünümünden rahatsız olmamaktadır. Fakat, iş ve sosyal yaşantısında aktif olan kişiler diş tellerinin yarattığı görüntüyü bir sorun haline getirebilir ve bu konuyla ilgili estetik kaygı duyabilirler. Böyle durumlarda, şeffaf braketler, lingual ortodonti ve invisalign tedavisi sayesinde diş tellerinin sebep olduğu estetik problemler ortadan kaldırılabilir.

  Yetişkinlerde Diş Teli

  Şeffaf braketler, şeffaf plaklar ya da klasik braket sistemi hem yetişkinlerde hem de çocuklarda kullanılabilmektedir. Dolayısıyla, yetişkinlere özel bir diş teli sistemi yoktur. Fakat, diş tellerinin sebep olduğu estetik kaygılar yüzünden yetişkin bireyler daha çok şeffaf plak ve şeffaf braketlerin kullanıldığı ortodontik tedavi çeşitlerini tercih etmektedir.

  Invisalign (Şeffaf Plak)

  Diş teli görünümünden hoşnut olmayan hastaların tercih ettiği ortodontik tedavi şeklidir. Invisalign ile uygulanan şeffaf plak tedavisinde klasik diş teli ve braketler kullanılmaz. Bunların yerine dişleri tamamen saran ve bir kalıp olarak ağza takılan şeffaf plaklar kullanılır. Şeffaf plaklar dışarıdan bakılınca neredeyse belli olmaz, dolayısıyla kişinin ortodontik tedavi gördüğü bu şekilde anlaşılamaz.

  Lingual Ortodonti

  Ortodontik tedavide kullanılan diş teli ve braketlerin dişlerin arka yüzeyine yapıştırıldığı tedavi şeklidir. Diş telleri ve braketler dişlerin arka kısmında kaldığı için, kişinin gülüşü bundan etkilenmez. Fakat bu tedavide konuşmaya ve yemek yemeye alışmak, diğer tedavi çeşitlerine göre daha uzun zaman alabilir.

  Şeffaf Diş Telleri

  Şeffaf diş teli tedavisinde, porselen malzemeden üretilen şeffaf braketler kullanılır. Bu sayede diş teli görünümü, klasik tedavi şekillerine göre daha sade bir hale getirilmiş olur.

  Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Diş teli tedavisi, oldukça zaman alan ve tedavi sürecinde sabırlı olmayı gerektiren bir tedavi çeşididir. Tellerin ortalama 6-12 ay süresince dişlerde takılı kalmasını gerektirir. Fakat bu süre sabit değildir, dişlerdeki bozukluğun derecesine ve tedavi sürecindeki diğer değişkenlere bağlı olarak kısalıp uzayabilir. Bu yüzden, tedavi sürecinde yapılacak olan rutin doktor kontrollerinde tedavinin süresi hakkında daha net bilgi almak mümkün olur.

  Invisalign ile uygulanan Şeffaf Plak Tedavisini Her Hekim Yapabilir mi?

  Invisalign ile şeffaff plak tedavisi uygulayabilmek için, hekimlerin bir sertifika almaları gerekmektedir. Invisalign tedavisi mutlaka alanında uzman ve tecrübeli bir ortodonti uzmanı hekim tarafından gerçekleştirilmelidir.

  Invisalign Fiyatı Ne Kadar?

  Invisalign tedavisinde, şeffaf plaklar kullanıldığı için fiyatları normal ortodontik tedavilere göre daha yüksektir. Çünkü tedavide kullanılan şeffaf plaklar tamamen kişiye özel olarak üretilmekte ve düzenli aralıklarla değiştirilmektedir. Invisalign fiyatları, dişlerdeki çapraşıklığın derecesine, hastanın ihtiyaçlarına ve tedavi süresine göre değişiklik gösterebilmektedir.

  Invisalign Tedavisi mi Tel mi?

  Invisalign tedavisinde doktor kontrolleri daha uzun aralıklarla ve daha kısa sürelerde gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla, doktor kontrollerine ayıracak zamanı kısıtlı olan kişiler için invisalign tedavisi alternatif bir tedavi yöntemi olarak değerlendirilebilir. Diş teli tedavisi ise, çenesinde daha ciddi kapanış sorunları olan, dişleri arasında geniş boşluklar bulunan ve büyük kök hareketlerini gerekli kılan durumlarda tercih edilen bir tedavi şeklidir.

  Plak Takılıyken Sigara İçilir mi?

  Sigara içmek, plakların lekelenmesine ve zaman geçtikçe renk değiştirmesine sebep olabileceği için plaklar takılıyken sigara içilmemesi önerilmektedir. Sigara içen kişilerin, bu kısa zaman aralığında plaklarını çıkarmaları sonrasında ise ağız temizliğini gerçekleştirdikten sonra plaklarını tekrar takmaları gerekmektedir.

  Ankara Erişkinlerde Ortodontik Tedavi Fiyatları 2023

  Güzel ve sağlıklı bir gülümsemeye sahip olmak, kişinin özgüvenini arttıran en önemli faktörlerden bir tanesidir. Bu sebeple, ortodontik tedavi sonrasında kişiler hem sosyal hayatlarında hem de iş hayatlarında kendilerini daha rahat hissederler. Ortodontik tedavide herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır, yetişkinlere de her yaşta ortodontik tedavi uygulanabilir. Ortodontik tedavi fiyatları ise hastanın durumuna ve tedavide kullanılacak yöntemlere bağlı olarak değişmektedir. Ankara erişkinlerde ortodontik tedavi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Dr. Dt. Berk Köni ile iletişime geçebilirsiniz.


  Şimdi Ara
  Yol Tarifi