Ankara Çocuklarda Ortodontik Tedavi

  Çocuklarda ortodontik tedavi Ankara, çocukların çene yapısındaki ve dişlerindeki şekil bozukluklarının giderilmesi amacıyla yapılan ortodontik tedavi işlemlerini kapsar. Çocuklarda ortodontik tedavi alanında en çok başvurulan tedavi yöntemi ise diş telleridir. Bu tedavi sayesinde, parmak emme gibi çocukluk çağı alışkanlıklarının sebep olabileceği diş problemlerinin de önlenmesi mümkün olmaktadır. Çocuklarda ortodonti tedavisine başlama yaşı genellikle 8-10 yaşları olmaktadır. Tedavinin ne kadar süreceği ise çocuğun diş yapısındaki bozuklukların derecesine bağlı olarak değişmektedir.

  Yazımızın devamında “ortodontik tedavi nedir?”, “ortodontik tedavi neden yapılır?” ve “ortodontik tedaviye kaç yaşında başlanır?” gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Çocuklarda ortodontik tedavi uygulamaları ile ilgili aklınıza takılanları sormak için her zaman kliniğimizi arayarak, Dr. Dt. Berk Köni ile görüşebilirsiniz.

  Ortodontik Tedavi Nedir?

  Çocuklarda ortodontik tedavi, çocukların dişlerindeki şekil bozukluklarını tedavi etmek amacıyla yapılan diş hekimliği uygulamalarına verilen isimdir. Dişlerdeki biçimsel bozukluklar, kişinin kendini kötü hissetmesine, görünümünden memnun olmamasına ve zaman içinde özgüven duygusunda azalmalarına neden olabilir. Bu durumu engellemek veya tedavi etmek amacıyla diş teli tedavisi uygulanmaktadır.

  Ortodontik Tedavi Neden Yapılır?

  Biçimsel olarak düzgün dişlere sahip olmayan kişilerin sosyal yaşantısı bu durumdan olumsuz olarak etkilenebilmektedir. Özellikle çocukluk döneminde tedavisi yapılmayan diş bozuklukları, ilerleyen dönemlerde kişinin özgüvenini yavaş yavaş kaybetmesine ve çeşitli psikolojik problemlere sebep olabilmektedir. Dişlerin şekilsel bozukluklarının tedavisinde diş teli tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedavi her yaşta yapılabilir. Ancak çocukluk döneminde yapıldığı takdirde, çok daha hızlı ve etkili bir şekilde sonuç vermesi mümkün olmaktadır. Çocuklarda iskelet ve kemik yapıları çok daha esnek olduğu için, dişlerin hareketi de o oranda hızlı olacak ve tedaviye çok daha kısa sürede yanıt verecektir.

  Ortodontik Tedaviye Başlama Yaşı

  Çocuklarda ortodontik tedaviye başlanabilmesi için, çocuğun doktor koltuğuna oturabilecek derecede uyumlu olması gerekir . Bu dönem de yaklaşık olarak 8-10 yaşlarına denk gelir. Aileler bu yaşlarda çocuklarının ortodontik kontrollerini yaptırmalıdır. Bu sayede, ileride ortaya çıkabilecek ortodontik problemler erken dönemlerde fark edilebilir ve koruyucu-önleyici ortodontik tedaviye başlanabilir.

  Koruyucu ve Önleyici Ortodontik Tedavi

  Koruyucu ve önleyici ortodontik tedavi, diş teli tedavisinden önce yapılan, çocuğun 5-6 yaş dönemine denk gelen ortodontik tedavi sürecini kapsamaktadır. Koruyucu-önleyici ortodontik tedavide amaç, erken dönemde ortodontik problemleri saptayarak tedavi sürecine başlamaktır. Bu tedavi, özellikle parmak emme, ağız solunumu veya hatalı yutkunma gibi alışkanlıkları olan çocuklar için son derece önemlidir ve ihmal edilmemelidir. Bu alışkanlıkların dişler üzerinde olumsuz bir etkiye sebep olmaması için çeşitli apereylerin kullanımı önerilebilir. Koruyucu-önleyici tedavi, normal ortodontik tedaviye başlamadan önceki bir geçiş tedavisi olarak da kabul edilebilir. Bu tedaviden sonra başlanacak kapsamlı ortodontik tedavi uygulamalarında diş telleri kullanılarak dişlerdeki çapraşıklıklar düzeltilebilir. Koruyucu-önleyici tedavinin amaçları genel olarak şunlardır:

  • Yapısal çene problemlerini önceden tespit etmek ve tedavi planı oluşturmak
  • Parmak emme vb. alışkanlık durumlarını belirlemek ve bunlara karşı önlem almak
  • Dişlerdeki çapraşıklık ve biçim sorunlarını saptamak

  Ortodontik Tedavi Ne Demek? Ortodontik Tedavi Kaç Yaşında Başlar?

  Ortodontik tedavi, dişler üzerinde sabit duran veya çıkarılabilen çeşitli apereyler yardımıyla uygulanan ve bu apereylerin dişler ve çevre dokular üzerinde oluşturduğu baskı sayesinde dişlerin ideal şekline gelmesini sağlayan bir tedavi çeşididir. Ortodontik tedaviye 8-10 yaşından itibaren başlanabilmektedir. Çocuklarda ortodontik tedaviye 8-10 yaşlarından itibaren, diş teli, şeffaf plak veya çeşitli apareyler ile başlanabilir.

  Ortodontik Tedavi Yöntemleri

  Ortodontik tedavi, kişinin ağız ve diş yapısına uygun olan, farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilir.

  • Ağız dışı apereyler ile yapılan ortodontik tedavilerde, kafadan destek alan apereyler kullanılmaktadır. Genellikle iskelet yapısından kaynaklı olan çene ve diş problemlerinin tedavisi bu şekilde gerçekleştirilir. Bazı durumlarda, ağız içi apereylere destek olması için de bu tedavi yöntemine başvurulabilir.
  • Ağız içi apereyler ise sabit ve hareketli apereyler olmak üzere ikiye ayrılır. Braketler ve diş telleri sabit apereylerdir. Dişlerin dış veya iç yüzeylerine yapıştırılan braketler sayesinde diş telleri sabit tutulur. Tellerden uygulanan basınç etkisiyle ise dişler ideal konumlarına çekilir. Diş hizalamasının yapılması ve diş çapraşıklıklarının tedavisinde en sık uygulanan yöntemdir.

  Ortodontik Tedavi Ne Kadar Sürer?

  Ortodontik tedaviler ne yazık ki kısa sürede tamamlanan tedaviler değildir. Ortodontik tedavide kullanılan diş tellerinin yaklaşık ortalama 8-12 ay boyunca takılı kalması gerekmektedir. Tedavi süresi, çocuklardaki diş bozukluklarının derecesine, çene yapısına, diş yapısına ve tedavi sürecinde gösterilecek özene bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bazı durumlarda, tedavi süreci 2 yıla kadar uzayabilmektedir. Bu yüzden, çocuklarda ortodontik tedavi için net bir süre belirtmek doğru olmayacaktır.

  Ankara Ortodontik Tedavi Fiyatları 2023

  Ortodontik tedavi her yaş grubundan hastada uygulanabilen bir tedavidir. Fakat tedavinin daha kısa sürmesi ve sürecin daha konforlu geçmesi adına ortodontik tedaviye çocukluk döneminde başlanması daha uygun olacaktır. Çocuklarda ortodontik tedavi uygulamalarında kullanılan farklı yöntemler mevcuttur. Tedavi yöntemi, kişinin ağız ve çene yapısı dikkate alınarak belirlenir. Tedavi süresi de dişlerdeki sorunun derecesine göre her hasta için farklı olmaktadır. Ortodontik tedavi fiyatları hem tedavi süresine hem de tedavide kullanılan yöntemlere göre değişiklik göstermektedir. Ankara ortodontik tedavi fiyatları 2023 ile ilgili detaylı bilgi almak için Dr. Dt. Berk Köni ile iletişime geçebilirsiniz.


  Şimdi Ara
  Yol Tarifi