Blog geri dön

Ortodonti Tedavisi Kaç Yaşına Kadar Yapılabilir?

Ortodonti tedavisi gelişen teknoloji ve teknikler ile beraber artık sadece çocuklar için değil yetişkinler için de uygulanan bir tedavi yöntemidir. Ortodonti tedavisi diş yapısında yamukluk, ayrıklık, deformasyon gibi sorunların görülmesi durumunda uygulanır. Bu tedavi sayesinde diş yapısının estetik görünüm kazanması sağlanmaktadır. Ortodonti tedavisi her yaşta uygulanabilir olmasına rağmen erken yaşta uygulanan tedavilerin başarı oranları daha yüksektir. Bu sebeple ortodonti tedavisi için erken davranmak diş görünümü için daha etkili olabilir. Ortodonti tedavisi kaç yaşına kadar yapılabilir sorusuna daha detaylı bir cevap almak için Dr. Dt. Berk Köni ile iletişime geçebilirsiniz.

Çocuklarda Ortodonti Tedavisi Nasıldır ?

Ortodonti tedavisinin çocukluk yaşlarında, yani gelişim sürecinde, özellikle çene bozukluklarında uygulanması çok önemlidir çünkü bu yaşlarda tedavi uygulamak ve cevap almak daha kolaydır. Gelişimin en hızlı olduğu ergenlik döneminden sonra yapılan müdahalelerde sadece dişler düzeltilebilmekte, çenelere ise müdahale edilememektedir. Yani ortodontik tedavinin 6 yaşından başlayarak 14 yaşına kadar olan süreçte uygulanması çok önemlidir. Çocukluk dönemi ve takibinde hızlı büyüme dönemi yani puberte sayesinde çocuklarda bulunan yapısal bozukluklar hızlı şekilde düzeltilebilir.

Yetişkinlerde Ortodonti Tedavisi Nasıldır ? 

Çocukluk ya da ergen yaşlardan sonra yapılan ortodontik tedavilerde, kemik büyümesi durduğu için çene düzeltimi sağlanamaz. Ancak dişler sıralanabilir.

Ergenlik sonrası çene düzeltiminin de gerektiği durumlarda, 18 yaş beklenerek ortognatik cerrahi ile kombine bir ortodontik tedavi yöntemi uygulanır.

Ancak her yetişkin ortognatik cerrahi tedavi görecek diye bir kaide yoktur. Yetişkinler dişler arasında ayrıklık ve çarpıklık bulunması veya çene yapısı tedavisi için yaş fark etmeksizin cerrahi işlem olmadan ortodonti tedavisi görebilir.

Diğer yandan ortodonti tedavisi uygulanması için diş eti dokularının sağlıklı olması gerekmektedir. Diş eti hastalıkları olmayan yetişkinlerde ortodontik tedavi yöntemleri uygulanabilir. Sonuç olarak uygun koşullarda ortodonti tedavisi 7’den 70’e uygulanabilen bir tedavidir.

Blog geri dön
Şimdi Ara
Yol Tarifi