Blog geri dön

Invisalign Tedavisinde Sıkça Sorulan Sorular

Halk arasında yaygın olarak “Invisalign tedavisi” olarak bilinen tedavinin yeni yeni popülerleşmesi, özellikle ortodontik tedaviden estetik kaygılar sebebiyle uzak duran hastalar arasında merak uyandırmıştır. Şeffaf plak ya da Invisalign tedavisi ile alakalı sıkça sorulan soruları bu yazımızda bulabilirsiniz. Invisalign tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Dr. Dt. Berk Köni ile iletişime geçebilirsiniz.

Invisalign Tedavisi Nedir ?

Şeffaf plak tedavisi (Bu tedavi uygulanırken yoğun bir şekilde bu firmanın plakları tercih edildiği için halk arasında “Invisalign tedavisi” olarak da bilinir) transparan, esnek, takılıp çıkarılabilir şeffaf plakların 8- 10 günde bir değiştirilerek günde 20 saat kullanılmasıyla ideal diş diziliminin sağlanmasının hedeflendiği bir tedavi şeklidir.  Bu tedavi şeklinde dişler üzerine metal braketler ve teller yapıştırılmadığı için tedavi estetik şekilde yürütülmektedir.

Invisalign Tedavisi Neden Tercih Edilmektedir ?

Bu tedavi şeklinde, 3 boyutlu ağız içi taramalar özel yazılımlar ile sanal ortamda düzenlenerek dişlerin düzelmiş hali hastaya muayene sırasında gösterilebilir. Plaklar hastaya özel üretildikleri için konforludurlar ve kullanımları kolaydır. Transparan oldukları için estetik bir şekilde tedaviye imkan verirler ve istenildiği zaman takılıp çıkarılabildikleri için de herhangi bir yeme-içme kısıtlaması gerektirmezler.

Invisalign Tedavisinde Diş Teli Olmadan Dişler Nasıl Hareket Eder ?

Bu tedavide dişler şeffaf plaklar tarafından her plakta 0.25’er mm itilir ve hareket ettirilirler. Hastalar bu plakları günde 20-22 saat boyunca hekimin belirleyeceği 8-10 günlük süreçler ile sırayla değiştirerek tedavilerini ilerletirler.

Invisalign Tedavisi Dişlerde Sararmaya Sebep Olur Mu ?

Invisalign tedavisinde dişlerde sararma meydana gelmez. Ancak çay-kahve-kola-sigara-kırmızı şarap gibi dişleri boyayıcı maddeler içeren tüketim maddelerinin kullanımı sırasında plakları çıkarmamak veya kullanım sonrası dişleri ve plakları fırçalamadan geri takmak renklenmelere sebep olabilir. Avantajlı durum ise 8-10 günde bir plak değiştirildiği için sürekli yeni görünümden ödün verilmez.

Invisalign Tedavisinde Kullanılan Şeffaf Plakların Bakımı Nasıl Yapılır ?

Invisalign tedavisinde kullanılan şeffaf plaklar sadece oda sıcaklığında ya da soğuk su veya maden suyu içerken ağızda tutulabilir. Bunun dışında herhangi bir şey tüketirken ağızdan çıkartılmalı, önce dişler ve sonra plaklar diş macunu ve diş fırçası ile fırçalanarak durulanmalı ve şeffaf plak kullanımı bu şekilde devam etmelidir. Plaklarda yanlış kullanım sonucu sararma meydana gelirse, size hekiminiz tarafından şeffaf plaklar ile beraber teslim edilen kutuların içinde bulunan paket halindeki temizlik tozlarını talimatına göre kullanabilir; ya da eczanelerde satılan şeffaf plak temizleyici tabletlerden alabilirsiniz.

İnvisalign Tedavisi Fiyatları Nedir ?

İnvisalign tedavisinde fiyatlar vakaların zorluk derecesine ve tedavi süresine göre değişebilmektedir. Örneğin 3-4 aylık bir tedavideki maliyet 12-18 ay süren bir tedavinin maliyetinin neredeyse yarısı kadar olabilmektedir.

Blog geri dön
Şimdi Ara
Yol Tarifi