Blog geri dön

Invisalign Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Invisalign tedavisi ortalama olarak bir yıl ile bir buçuk yıl arasında sürer ve vaka zorluğuna bağlı olarak bu süre hastadan hastaya değişir. Öncelikle Ortodonti Uzmanı Dr. Dt. Berk Köni tarafından yapılacak muayene ile invisalign tedavisine uygun olup olmadığınız ve tedavi süresi belirlenebilir. Invisalign tedavisi süreci hakkında detaylı bilgi almak için Dr. Dt. Berk Köni ile iletişime geçebilirsiniz.

Invisalign Tedavisi Nasıl Uygulanır ?

Invisalign tedavisi diş teli ve braketlerin yerine şeffaf diş plaklarının kullanıldığı ortodonti tedavisi yöntemidir. Tedavinin uygulanması için ilk muayene ile hastanın tedaviye uygunluğuna karar verilmelidir. Bu tedavide yaş sınırlaması olmasa da diş eti dokusunun sağlıklı olmadığı bireylerde invisalign tedavisi uygulanamaz. Invisalign tedavisi uygulanmasına karar verildikten sonra hastaya 3 boyutlu ağız içi tarama uygulanır. Bu tarama kullanılarak hastanın kullanacağı şeffaf plaklar tasarlanır ve üretilir.

Bu tedavide hasta doktorun belirttiği sırayla 8-10 günde bir şeffaf plakları değiştirmelidir. Bu plaklar tamamen aynı değildir ve aralarındaki milimetrik farklar sayesinde plaktan plağa sırayla dişlerin hareketliliği sağlanmaktadır.

Invisalign Tedavisi Ne Kadar Süre Uygulanır ?

Tedavinin uygulanma yöntemi 8-10 günlük diş hareketleri ile ilerlediği için hastanın diş çapraşıklığı şiddetine göre süreç değişir. Hastaların diş yapısındaki bozukluk miktarı arttıkça düzeltilmesi gereken miktarda da artar. Sonuç olarak dişlerin hareket miktarı 0.25 milimetre ile sabit olduğundan diş yapısındaki bozukluğun fazla olması daha fazla plak kullanılmasına sebep olur. Yani ortalama olarak bir ya da bir buçuk yıl süren tedavinin süresi kullanılan plak sayısına göre değişim göstermektedir.

Blog geri dön
Şimdi Ara
Yol Tarifi