Blog geri dön

Invisalign Tedavi Süresi

İnvisalign tedavi süresi tedavinin kişiye özel planlanması sebebiyle hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Bu tedavide hastanın diş yapısını düzeltmeye yönelik şeffaf diş plakları tasarlanır. Fakat her hastanın diş çarpıklık seviyesi, diş-çene ilişkisi veya dişlerin genel yapısı aynı olmadığı için farklı sürelerde ve farklı plaklar ile tedavi uygulanır. Ortalama olarak tedavinin süresi bir ya da bir buçuk yıl uzunluğunda sürebilir. Invisalign tedavisi süresi hakkında detaylı bilgi almak için Dr. Dt. Berk Köni ile iletişime geçebilirsiniz.

Invisalign Tedavisi Nedir ?

Invisalign tedavisi diş teli yerine transparan diş plaklarının kullanıldığı ortodonti tedavisidir. Bu tedavide dişlerde bulunan çarpıklık, ayrılık, çene yapısı sorunları gibi problemlerin düzeltilmesi hedeflenir. Bu tedavi 7’den 70’e her yaş grubu için uygun olsa da hastaların diş eti dokusunun sağlıklı olması gerekmektedir. Diş eti hastalıkları olan durumlarda veya diş eti dokularının zayıf olan kişilerde invisalign tedavisi uygulanamamaktadır.

Invisalign Tedavisi Nasıl Uygulanır ?

Invisalign tedavisine uygun olan  diş yapısında ve diş-çene ilişkisinde problem yaşayan hastalardan 3 boyutlu ağız içi tarama alındıktan sonra bu taramalar sanal ortama aktarılır ve özel programlar ile şeffaf plaklar tasarlanır. Tasarım sonrası dişleri ideal pozisyona getirebilmek amacı ile her biri dişleri 0.25’er mm iten plaklar halinde seri olarak üretilirler. Hastalar bu plakları günde 20-22 saat boyunca hekimin belirleyeceği 8-10 günlük süreçler ile sırayla değiştirerek tedavilerini ilerletirler.

Invisalign Tedavisi Ne Kadar Sürer ?

Invisalign tedavi süresi hastaların çapraşıklık seviyesine ve çene yapısına göre değişim gösterir. İlgili yapılarda fazla sorun bulunması halinde kullanılacak plak sayısı artar ve tedavi süresi de buna bağlı olarak uzar. Genel bir ortalama olarak 12 ile 18 ay arasında sürer diyebiliriz.

Blog geri dön
Şimdi Ara
Yol Tarifi