Blog geri dön

Invisalign Kimlere Uygulanmaz?

Üretici firmalardan biri olan Invisalign, her yaştan ve her zorluktaki diş çapraşıklıkları ve genç yaştaki çene bozuklukların düzeltilebilmesi amacıyla plak üretimi yapabilmektedir. Şeffaf plak tedavisinde normal şartlarda yaş sınırlaması bulunmasa bile bu tedavi herkese uygun değildir. Hastaların diş eti dokularının sağlıklı olması bu tedavinin uygulanması için oldukça önemlidir. Eğer dişlerde çürük varsa ya da diş etleri sağlıklı değilse bu tedavi uygulanamaz. Hastaların tedaviye uygunluğu diş hekimi muayenesi sayesinde belirlenmektedir. Invisalign tedavisinin kimlere uygulanamayacağı hakkında detaylı bilgi almak için Dr. Dt. Berk Köni ile irtibata geçebilirsiniz.

Invisalign Tedavisi Nedir ?

Tel ve braket yerine Şeffaf plaklarla uygulanan ortodontik tedavi yöntemine halk arasında sıklıkla “Invisalign tedavisi” denmektedir. Şeffaf plaklı, yani telsiz ortodonti tedavisi diş çarpıklıklarının, diş ve çene ilişkisi sorunlarının transparan şeffaf plaklarla adım adım düzeltildiği bir tedavi yöntemidir. Standart diş teli tedavisine göre daha konforlu bir tedavi yöntemdir. Bu tedavide kullanılan şeffaf plaklar kişiye özel üretilir. Her plakta 0.25 milimetrelik diş hareketleri ile tedavi sağlanmaktadır.

Kişiye özel üretilen şeffaf plaklar belli bir sıraya göre değiştirilerek kullanılır. Bu plaklar 8-10 günlük süreçlerde değiştirildiğinde, dişler hareketlendirilerek ideal pozisyon hedeflenir. Diğer yandan tedavide kullanılan şeffaf plaklar transparan oldukları için estetik kaygıları olan hastalarda tercih sebebidir. Köşeleri yuvarlatılmış ve elastik bir maddeden yapıldığı için de ağız içi irritasyonlara sebep olmazlar.

Invisalign Tedavisinin Uygulanma Şartları Nelerdir ?

Invisalign tedavisi 5 yaşından başlayarak her yaş grubuna uygulanabilir. Tedavinin uygulanabilmesi için hastanın dişlerinin çürüksüz ve diş etlerinin sağlıklı olması ve tedaviyi destekleyici durumda olması gerekir. Diş çapraşıklığının şiddeti önemli değildir, zor vakalarda bile şeffaf plaklar düzenli kullanımda düzelme sağlayabilmektedir. Ancak çene bozukluklarında 12 yaşına kadar etkilidir. Daha ileri yaşlarda çene bozukluklarının düzeltilebilmesi için ortognatik cerrahi ile kombine tedavi uygulamak gerekir.

Blog geri dön
Şimdi Ara
Yol Tarifi