Blog geri dön

Invisalign Comprehensive Nedir?

Invisalign comprehensive, şeffaf plaklarla tedavi uygulanan zor sınıftaki ortodontik tedaviler için Invisalign firması tarafından sınırsız plak tedariki sağlanan bir tedavi paketidir. Bu tedavi yönteminde hastaya özel tasarlanmış şeffaf diş plakları kullanılmaktadır. Bu tedavi yönteminde hastanın kullandığı şeffaf plaklara aynı zamanda “aligner” da denilir. Alignerlar ile diş çapraşıklıkları ve çene bozuklukları düzeltilirken kullanılan plakların transparan olması estetik şekilde tedavi görmek isteyen hastalar için bir tercih sebebidir. Estetik kaygısı olan hastalar bu şekilde rahatça tedavi olabilirler. Ayrıca şeffaf plaklar diş teli ve braket içeren sabit ortodonti tedavisine göre daha rahat kullanımlıdır. Bu plaklarda ağız içi irritasyonlar görülmez. Invisalign comprehensive hakkında detaylı bilgi almak için Dr. Dt. Berk Köni ile iletişime geçebilirsiniz.

Invisalign Comprehensive Nasıl Uygulanır ?

Invisalign comprehensive, Invisalign firması tarafından ileri düzey diş çapraşıklıklarında kullanılmak üzere hekimlere sunulan bir tedavi paketidir. Bu pakette sınırsız sayıda şeffaf plak ile dişlerin ideal konuma getirilmeleri amaçlanır. Bu tedavide kişiye özel şeffaf plaklar yani alignerlar hazırlanır, 8-10 günde bir değiştirilerek kullanılır. Bu süreçte her aligner dişleri istenilen pozisyona doğru iter. Şeffaf diş plakları yemek yerken, diş fırçalarken ve diş ipi kullanırken çıkartılır. Çıkartma işlemi oldukça kolaydır.

Öncelikle ağız içi tarayıcı ile dişlerin 3 boyutlu ölçüsü alınır ve sanal ortama aktarılır. Kişiye özel yapılan tasarım ile bilgisayar üstünde dişler ideal formuna kavuşturulur. Dişlerin şimdiki hali ile idealdeki hali arasındaki mesafe otomatik olarak ölçülür ve bu mesafe her plakta dişler 0.25’er mm hareket edecek şekilde safhalara bölünür. Her safhaya özel bir hizalayıcı şeffaf plak (aligner) üretilir; her aligner dişleri 0.25 milimetre istenilen pozisyona doğru iter diyebiliriz. Dişler istenilen şekli aldığında ise tedavi sonlandırılır.

Invisalign Comprehensive Tedavisinin Avantajları Nelerdir ?

Diğer tedavi paketlerine (Express, Lite ve Moderate) kıyasla invisalign comprehensive paketin bazı avantajları vardır. Öncelikle bu pakette şeffaf plak sayısı sınırlı değildir; vakanın zorluk derecesine göre istenecek ek plaklar ekstra masrafa sebep olmaz. 5 yıl boyunca şeffaf plak üretimi firma tarafından garanti altındadır.

Blog geri dön
Şimdi Ara
Yol Tarifi